Ismert a mondás: reggelire úgy egyél, mint egy király, ebédre mint egy polgár, vacsorára, mint egy koldus. Ez az alapja a Bőséges reggeli diétának is. A diéta központi kérdése nem az, hogy mit eszünk, hanem az, hogy mikor esszük.
A Bőséges reggeli diéta reggel 9 óra előtt javasolja egy gazdag, 610-850 kalóriás reggeli bevitelét, mert ebben az időben a szervezet cirkadián ritmusát kihasználva felturbózható az anyagcsere. Az elmélet szerint a cirkadián ritmus hatással van a hormonháztartásra is, mely arra ösztönzi a szervezet, hogy a szénhidrátokat és fehérjéket üzemanyagforrásként és ne raktározásra használja.
A Bőséges reggeli programja szerint annyit és azt eszünk amennyit és amit csak akarunk. A pizza, a fagyi és a fánk is belefér a reggelibe, ha elég fehérjét és rostot eszünk mellé. A program havi 10 kiló mínusszal kecsegtet ezzel a módszerrel. A szerző szerint ugyanis a megfelelő ételek megfelelő időben történő fogyasztása felpörgeti az anyagcserét, mely az még azelőtt elégeti a kalóriákat, mielőtt raktározódni kezdenének.
Mit ehetünk a Bőséges reggeli diéta során?
Nem mindenkinek lesz könnyű ez a diétára, mivel a reggeli elkészítése a legtöbb ember számára nyűg. Álmos fejjel nekiállni sütni-főzni majd asztal mellé ülni és megenni sokaknak lehet szokatlan. Gyakran nem is sikerül olyan laktatóra készíteni a reggelit, hogy azzal egész nap kitartsunk. A fehérjék és szénhidrátok megfelelő kombinációjával és a jól megválasztott desszertekkel azonban a program erre is kínál megoldást. A napi kalória adag elosztása úgy történik, hogy min. 600 kalória kerül a reggelibe és a maradék 600 oszlik szét az ebéd és a vacsora között.
Hogy is néz ki egy ilyen Bőséges reggeli?
- klasszikus rántotta 3 tojásfehérjéből 2 dkg sajttal, 2 dkg sonkával és zöldségekkel
- egy fél krémsajtos muffin
- müzli 2 dl tejjel
- eper turmix
- csokis karamellás brownie
Milyen egy egész napos étrend a Bőséges reggeli szerint?
- reggelire 7-féle fehérje (amiből 2 tejtermék), 2-féle szénhidrát, 2-féle zsíros étel és 1 desszert
- ebédre 3-féle fehérje, 3-féle zöldség, 2-féle szénhidrát és 1 gyümölcs
- vacsorára 1-2-féle fehérje, korlátlan mennyiségű zöldség és 2-féle gyümölcs
A diéta terv alapja az a tény, hogy a fehérje közismerten jobban telít, mint a szénhidrátok. Mindamellett a szénhidrát is nagyon fontos a reggeli összeállításánál, mert ha 9 óra előtt esszük, másképp kerülnek feldolgozásra a tápanyagok a testben és nem raktározódnának zsírként. A reggelinek szerves része a desszert is, mivel megakadályozza, hogy napközben ránk jöjjön a nassolási vágy. Olyan édességek kerülnek ajánlásra a programot tartalmazó könyvben, mint 8 db húsos keksz, egy kocka csokis brownie, 6 db csokis puszedli vagy 14 gumicukor.
Bőséges reggeli diéta szerint a reggelit minimum 15 perccel ébredés után érdemes elkezdni és legfeljebb 9 óráig (ősszel és télen 10 óráig) be kell fejezni. Ebédelni 2-3 óra között, vacsorázni pedig pár órával utána lehet. Mi van azonban akkor, ha valaki reggel nem éhes? A szerző szerint a terv megkezdését követő pár héten belül átáll a szervezet a reggeli evésre, így már azoknak sem okoz kellemetlenséget, akik előtte kihagyták a reggelit. Ha sokat eszünk reggelire, az telten tart legalább délután 2-ig, ami pedig segít visszaszorítani a napközbeni étkezést. Ebédre és vacsorát természetesen így is szükség van, hogy a késői órákban már ne törjön ránk az éhség.
A Bőséges reggeli diéta a szakértők szemével:
Szinte minden szakértő egyetért azzal, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Abban azonban már nem olyan biztosak, hogy a reggeli fogyasztása időhöz lenne kötve. Azzal kapcsolatban is merültek fel kétségek, hogy a teljes napi kalória bevitel felét kéne-e tartalmaznia a reggelinek. A jó reggeli valóban nagyon jó kezdet egy munkanaphoz és a későbbi órákban is segít kordában tartani az evést, de valószínűleg nincs összefüggésben azzal, hogy hány órakor fogyasztjuk és mennyi kalóriát viszünk be.
A vizsgálatok szerint jóval nagyobb arányban fordulnak elő súlyproblémával küzdő emberek azok között, akik kihagyják a reggelit. A reggeli mentes életmód egyértelműen összefüggésbe hozható a magasabb testsúllyal és az elhízás fokozott kockázatával. A szakértők véleménye azonban az, hogy nem a reggelivel egyedül, hanem az egész nap során összesen bevitt kalória mennyisége a mérvadó.
A tápláló reggelinek sok előnye van, különösen ha teljes kiőrlésű gabonát, sovány tejtermékeket, egészséges zsírokat, gyümölcsöket, zöldségeket, tehát sok fehérjét és rostot tartalmaz. Ezek a tápanyagok hosszú időre jóllakatnak anélkül, hogy kidurrannánk. A diéta legnagyobb hasznát ezért a legtöbb szakértő abban látja, hogy kiemeli a reggeli fontosságát. De hogy a reggeli időpontjának van-e valamilyen hatása arra, hogy a szervezet hogyan hasznosítja a tápanyagokat, azt még nem sikerült kideríteni.